Nostalgia Stron

"Carrie", Stephen King

Tytuł: Carrie
Autor: Stephen King
Tytuł oryginału: Carrie
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 30 października 2007
Liczba stron: 208

„Śmiech trzepotał wokół niej jak stado czarnych ptaków.”

"Carrie" to w zasadzie czwarta powieść Stephena Kinga, jednak pierwsza, która została wydana (dlatego często mylnie jest uważana za debiut). Trzykrotnie zekranizowana, na jej fabule oparto także brodwayowski musical. W ciągu pierwszego roku książka sprzedała się w ilości przewyższającej milion, wielokrotnie również wznawiano nakład w krajach na całym świecie. Czy można choćby marzyć o lepszym wejściu w świat literatury? A tak niewiele brakowało, by ta historia nigdy nie ujrzała światła dziennego. Możliwość jej przeczytania zawdzięczamy żonie pisarza - Tabithcie, która ocaliła tekst przed zniszczeniem i nakłoniła Stephena do kontynuowania powieści.

Tworząc tytułową postać, autor wzorował się na koleżance ze szkoły - "bardzo dziwnej dziewczynie, która pochodziła z bardzo osobliwej rodziny" *. Źródłem udręk Carrie była przede wszystkim niezrównoważona psychicznie matka, religijna fanatyczka o specyficznym podejściu do życia. To jej dziewczyna zawdzięcza poniżanie przez otoczenie. Od lat spotyka się z niezrozumieniem i wyśmiewaniem. Inność stanowi jej przekleństwo. Stopiowo w Carrie budzi się świadomość własnej śmieszności i głębokie pragnienie, by coś zmienić. Za wszelką cenę.

poniedziałek, 11 listopada 2013 | 27 komentarzy:

"W ciemności", Jana Frey

Tytuł: W ciemności
Autor: Jana Frey
Wydawnictwo: Ossolineum
Data wydania: 2004
Liczba stron: 126

Pewne książki uświadamiają mi, że nie doceniam dostatecznie faktu, iż jestem w pełni sprawna, widzę, słyszę, poruszam się i oddycham. Podczas czytania historii opartych na faktach uderza mnie to z całą mocą. Myślę o tym, że to naprawdę się zdarzyło, a fakt, że zdarzyło się komuś innemu niż mnie, to czysty przypadek. Czy potrafisz wyobrazić sobie życie w absolutnej ciemności, nie ujrzeć już nigdy światła słonecznego, błękitu nieba, gwiazd migoczących w mroku, zieleni traw i zmieniających kolor jesiennych liści? Czy mógłbyś dalej żyć w pełni, tracąc wzrok?

"Leonia o oczach zielonych jak szmaragdy."

Leonia, nastoletnia dziewczyna prowadzi pozornie zwyczajne życie - spotyka się z przyjaciółmi, chodzi do szkoły, przeżywa właśnie pierwszą miłość. Po tragicznym w skutkach wypadku, w którym doznaje nieodwracalnych uszkodzeń oczu i traci wzrok, oddałaby wszystko, by tę zwyczajną, tak brutalnie przerwaną codzienność odzyskać. Jej świat zakrywa całun ciemności, gęstość mroku staje się nie do przebycia.

sobota, 9 listopada 2013 | 18 komentarzy:

"Atlanci. Tom 1. Kakrachan", Olis Nari Lang

Tytuł: Kakrachan
Autor: Olis Nari Lang
Wydawnictwo: Azyl
Data wydania: 8 kwietnia 2013
Liczba stron: 590

Odliczanie właśnie się zaczęło...

Recenzowana dziś książka od początku stanowi dla mnie zagadkę. Tajemnice są obecne w każdym jej elemencie. "Kakrachan" bowiem to debiutancka powieść polskiej autorki, która skrywa się pod pseudonimem Olis Nari Lang, a zarazem tom otwierający serię "Atlanci". Wydany został jako pierwsza pozycja wydawnictwa Azyl, które powstało w zasadzie po to, by historia ta ujrzała światło dzienne. Czegoż więcej potrzeba, by skutecznie wzbudzić zaciekawienie? Tymczasem to dopiero początek.

Archeologiczna fascynacja autorki zdeterminowała dobór tematu. Akcja dzieje się na mitycznym zatopionym lądzie, Atlantydzie. Poznajemy historię Dalemy, dziewczyny w siedemnastym cyklu życia, mieszkającą w kolonii Supali. Do tej pory biernie zgadzała się ze wszystkim, co ją otacza, jednak pewne okoliczności rzucają cień zwątpienia na dotychczasowy porządek. Przed Dalemą stoi dylemat wyboru swojej przyszłości, jednakże jej ognisty charakter nie pozwala pogodzić się z wyborami dokonanymi przez innych. Czy można ufać sercu, czy też należy podążać ścieżkami wskazanymi przez mądrzejszych? Czy wolno zapomnieć o przeszłości? Czy pragnienie władzy koliduje z pozyskiwaniem wiedzy? Wszystko okazuje się być bardziej zagmatwane i trudniejsze, niż się zdawało. Życie osobiste dziewczyny również nie jest usłane różami; boryka się z problemem jąkania, nieśmiałością, zauroczona Zamirem, który nie wie o jej istnieniu...

niedziela, 3 listopada 2013 | 8 komentarzy:
Szablon, nagłówek i treść są własnością bloga Nostalgia Stron.

Kontakt: nostalgiastron@gmail.com