Nostalgia Stron

Liebster Blog Award

źródło zdjęcia - weheartit.com

Dzisiejszy post został sklecony na szybko. Kolejne recenzje już się piszą i możecie się ich spodziewać wkrótce (co to będzie? Niespodzianka!). Tymczasem zapraszam do wzięcia udziału w zabawie blogowej! Już po raz drugi w karierze tego bloga zostałam nominowana do Liebster Blog Award, tym razem dzięki Natalii z The Bookish City. Zabawa ta polega na udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań związanych z czytaniem/blogowaniem, bądź też bezpośrednio z osobą autora. Pozwala nam to trochę lepiej się poznać :)

Moje odpowiedzi

1. Jakie gatunki książek najbardziej lubisz i dlaczego właśnie takie?
Czytam niemal wszystko, ale najchętniej wszelką fantastykę, ale także psychologiczne lub obyczajowe. Trudno powiedzieć, dlaczego właśnie takie, myślę że to ma zbyt głęboki związek z moją osobowością/podświadomością, by to prosto wyjaśnić :)

2. Kiedy i w jaki sposób zaczęła się Twoja przygoda z czytaniem?
Pamiętam dzień, w którym nauczyłam się czytać. Miałam cztery lata i od tej pory ciągle czytam. Mam mnóstwo wspomnień z dzieciństwa związanych z biblioteką i książkami. Cieszy mnie, że tak było.
czwartek, 30 lipca 2015 | 15 komentarzy:

Seriale warte uwagi: Czarne Lustro


Krótki opis treści

Trzy historie osadzone w przyszłości, opowiedziane w trzech odcinkach. Każda z nich opowiada o innych przykrych konsekwencjach rozwoju naszej cywilizacji, pokazując w sposób karykaturalny do czego może dojść jeśli nic się nie zmieni. W każdej mamy do czynienia z różnym problemem społeczno-obyczajowym osadzonym w różnej futurystycznej perspektywie czasowej. W serialu zostaje poruszony między innymi problem przekraczania barier obyczajowych w imię sztuki, zgubnego wpływu nowych technologii na życie osobiste, czy podporządkowania życia regułom telewizji i portali społecznościowych, gdzie nic już nie jest prawdziwe.

źródło opisu - filmweb.pl

Moje wrażenia

"Czarne lustro" to prawdziwa perełka wśród brytyjskich seriali. W zasadzie miniseriali, bowiem seria składa się dotychczas z dwóch sezonów zawierających 3 odcinki każdy - plus jeden świąteczny odcinek specjalny. Twórcy zadają pytanie, dokąd prowadzi rozwój techniki i cywilizacji - ze szczególnym naciskiem na jego negatywne aspekty.

Każdy epizod opowiada odrębną hisorię - łączy je tematyka: przyszłość, w której technologia zastąpiła zwykłe międzyludzkie relacje. Ukazuje zepsute, gnijące społeczeństwo w realiach, gdzie brak współczucia i wzajemnego zrozumienia. Tytułowe "czarne lustro" to ekrany naszych komputerów i komórek, przed którymi spędzamy coraz więcej czasu i które powoli zastępują nam realność. Serial należy poniekąd potraktować jako mroczną refleksję nad tym, dokąd to wszystko może nas zaprowadzić. Obnaża on czarne zakamarki ludzkiego umysłu i mentalność tłumu. Stawia pytanie o kierunek ewolucji moralnych wartości.

Pierwszy sezon zaczyna się mocnym uderzeniem - epizod nazwany "The National Anthem" budzi wśród publiczności skrajne odczucia. Nie dlatego, że uświadczymy tam morza krwi i wyprutych flaków - nie, to nie ten rodzaj turpizmu; odcinek przecież skupia się głównie na rozmowach. A jednak chwilami trudno powstrzymać dreszcz obrzydzenia. Fabuła rysuje się następująco: premier znalazł się w sytuacji bez wyjścia - szantażowany jest przez porywacza powszechnie uwielbianej księżniczki. Ma dokonać okropnego aktu na oczach całego społeczeństwa. Po otrząśnięciu się z pierwszego szoku, przychodzi czas na refleksje. Jak daleko byłbyś w stanie się posunąć, by uratować życie niewinnej osobie? Czy plama na honorze i ugięcie się szalonym żądaniom porywacza jest słusznym wyjściem z tej patowej sytuacji? I co w ogóle ma na celu udowodnić ten okrutny szantaż? Pytań jest całe mnóstwo.
niedziela, 26 lipca 2015 | 16 komentarzy:

Rick Yancey - Piąta fala. Bezkresne morze


O książce

Tytuł: Bezkresne morze
Seria: Piąta fala. Tom 2
Autor: Rick Yancey
Tytuł oryginału: The Infinite Sea
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 8 października 2014
Liczba stron: 512

Krótki opis treści

Ci, którym udało się przeżyć kolejne fale inwazji Obcych, zrozumieli, że by przeżyć w nowej rzeczywistości, nikomu nie można ufać. Konflikt dwóch cywilizacji wkracza na zupełnie inny poziom. Ocaleć może tylko jedna ze stron. Dlaczego bezcieleśni Obcy chcą wymazać z powierzchni Ziemi ostatnie ślady ludzkiej cywilizacji? Jak Cassie i jej przyjaciele zamierzają przetrwać okrutną zimę i czy uda im się znaleźć sposób na pozbycie się najeźdźców?

Jeden z najlepszych cykli science fiction ostatnich lat to pasjonująca opowieść o sile ludzkiego uporu i odwadze mimo wszystko.

źródło opisu - lubimyczytac.pl

Moje wrażenia

Mam uczucie, że autor poszedł w zupełnie inną stronę, niż w pierwszej części "Piątej fali". Tom poprzedni mnie zachwycił i przez długi czas wspominałam jego treść. Nie spodziewałam się książki równie dobrej, bo niestety kontynuacje serii zwykle siłą rzeczy bywają nieco słabsze. Ten tom zdaje się być bardziej skierowany do nastoletnich czytelników. Brakuje mi tej duszącej aury strachu i niepewności, obecnej w części pierwszej. Inwazja obcych zmienia postać, również bohaterowie ulegają zmianie - są mniej wyraziści i interesujący.
piątek, 24 lipca 2015 | 15 komentarzy:

C.J. Clark - Cień pamięci

O książce

Tytuł: Cień pamięci
Autor: C.J. Clark
Tytuł oryginału: When Color Fades
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 1 lipca 2013
Liczba stron: 376

Krótki opis treści

Niedawno owdowiała Annabelle Storm odnajduje list zmarłego męża, Stanleya, do ich córki, Lily. Mężczyzna pisze w nim o druzgocącej lekarskiej diagnozie: początkach choroby Alzheimera wykrytej u żony. Annabelle drze list na drobne kawałki. W jej głowie rodzi się niedająca spokoju myśl, że powinna jak najszybciej zniszczyć zawartość czerwonego pudełka, w którym umieściła swoje najmroczniejsze wspomnienia z dzieciństwa, zanim dotrze do nich Lily. Chociaż nie pamięta, co dokładnie znajduje się w pudełku, wie, że nie powinno się ono dostać w ręce córki. Poszukiwania skrytki stają się coraz bardziej chaotyczne i rozpaczliwe, choroba pochłania bowiem kolejne warstwy wspomnień Annabelle.

źródło opisu - lubimyczytac.pl

Moje wrażenia

Jestem pod wrażeniem tego, jak autorka połączyła prostą formę i język z tak trudną tematyką. Smutna, lecz jednocześnie piękna historia Anabelle, powoli osuwającej się w objęcia Alzheimera, opowiada o zmaganiach z chorobą oraz z demonami przeszłości. Lily nie potrafi wybaczyć matce jej oschłości i surowości w dzieciństwie. Teraz, po latach, gdy wciąż nie zdaje sobie sprawy z choroby matki, ta obsesyjnie poszukuje tajemniczego czerwonego pudełka...

czwartek, 23 lipca 2015 | 5 komentarzy:
Szablon, nagłówek i treść są własnością bloga Nostalgia Stron.

Kontakt: nostalgiastron@gmail.com